Husiti

Animovaná komedie, která mění dějiny.

Premiéra: 7. 11. 2013

Jak to vlastně bylo?

Jak to vlastně bylo?

Jen sebevědomý národ si může dovolit dělat si legraci ze svých dějin.

Co když se klíčová pasáž našich dějin odehrála úplně jinak, než se nám snaží namluvit učebnice dějepisu? Co když se Mistr Jan Hus v Kostnici ani neohřál, natož aby shořel? Co když měl Jan Žižka víc než jen jedno zdravé oko? Animovaná komedie režiséra Pavla Koutského hravě boří mýty o husitské éře, když na piedestal historie místo kazatele a vojevůdce staví dva neskutečné poplety, kteří se proti své vůli stali hrdiny své doby. Jen to nikdo neví.

Husiti

Mlhoš a Záboj

Mlhoš a Záboj

Mlhoš je nemajetný šlechtic a Záboj chudý odjakživa.

V jedné pražské hospodě je svedla dohromady náhoda a snaha aspoň na chvíli utéct před vlastními problémy (převážně s ženskými). Jako ideální pěšáky pro svou rafinovanou šachovou partii si je vybere Čeněk z Vartemberka, nejvyšší český purkrabí, který zručně lavíruje mezi panovníky Václavem IV. a Zikmundem (ač bratři, z hloubi duše se nenávidí), aby z toho měl on sám co největší prospěch. Když najme Mlhoše a Záboje, aby zavezli kacířského kazatele Jana Husa na kostnický koncil, netuší, že tím nastartuje lavinu, která nakonec možná smete i jeho. Mlhoš a Záboj totiž nejsou schopní splnit ani ten nejmenší úkol, což kompenzují typicky českou vychytralostí a uměním ztřeštěné improvizace, které zásadní měrou ovlivní průběh a výsledek husitských válek. Hus, Žižka a vlastně i celé dějiny se mají na co těšit.

O filmu

O filmu Husiti

Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Viktor Preiss, Martha Issová a další známí herci před jedním mikrofonem.

Jiří Lábus a Oldřich Kaiser se po čase společně sešli před jedním mikrofonem jako Záboj a Mlhoš, kromě nich uslyšíme i Viktora Preisse, Jana Přeučila, Marka Ebena nebo Marthu Issovou. Husiti jsou hravá komedie plná fórů, gagů a písniček, která potěší diváka každého věku. Kromě historiků.

Žánr:  animovaná komedie
Rok výroby: 2013
Jazyková verze: české znění
Stopáž: 85 min
Formát:  2D DCP
Přístupnost: pro všechny

Seznamte se s hrdiny

Jan HusSkutečnost
Jan Hus byl středověký náboženský myslitel a kritik církve, kterou soustavně pranýřoval kvůli jejímu mravnímu úpadku. Jak už to tak v dějinách bývá, místo toho, aby se církevní hodnostáři zastyděli, odsoudili ho jako kacíře a 6. července roku 1415 v Kostnici upálili.

Film
Jan Hus byl prvním opravdovým idolem českého středověku...

všichni hrdinové

Husiti

Jen sebevědomý národ si může dělat srandu z vlastních dějin. V tom mu usilovně pomáhají skvělí herci dabující jednotlivé postavy. Jiří Lábus a Oldřich Kaiser se po čase společně sešli před jedním mikrofonem jako Záboj a Mlhoš, kromě nich uslyšíme i Viktora Preisse, Jana Přeučila, Marka Ebena nebo Marthu Issovou. Husiti jsou hravá komedie plná fórů, gagů a písniček, která potěší diváka každého věku. Kromě historiků.

 

Žánr:  animovaná komedie
Rok výroby: 2013
Jazyková verze: české znění
Stopáž: 85 min
Formát:  2D DCP
Přístupnost: pro všechny

 

Scénář, výtvarník, režie:   Pavel Koutský
Námět: Martin Čáp, Martin Jaroš
Hudba: Miroslav Kořínek
Texty písní a úprava dialogů: Marta Dietrich Dvorská
Zvuk: Jan Kacian
Střih: Jiřina Pěčová, Roman Tesáček
Dramaturgie: Jiří Kubíček
Hlavní animátor: František Krejčí
Produkce: Dagmar Juráková
Výkonný producent: Tomáš Rychecký
Producent: Anifilm – Milan Rychecký
Koproducenti: Česká televize, CinemArt
Hrají (hlasy): Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Viktor Preiss, Martha Issová, Bára Hrzánová, Václav Postránecký, Otakar Brousek ml., Valerie Zawadská, Jan Přeučil, Jan Schmid, Marek Eben